Rzym 2018 [GODZINA WYJAZDU]
Szczęść Boże 🙂
Drodzy Pielgrzymi !
Po rozmowach z biurem podróży i osobami na spotkaniach informuję że wyjazd na Pielgrzymkę do Włoch będzie miał miejsce dnia 7 lipca 2018 r. (SOBOTA) o godz. 21.15 podjadą autokary do Parafii Krajno, adres: 26-008 Górno, Krajno Parcele nr 27 a o godz. 22.00 podjadą do Parafii św. Wojciecha w Kielcach adres: 25-307 Kielce, Plac Św. Wojciecha 9.
Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki będzie w Parafii św. Wojciecha w Kielcach ok godz. 22.30. Po Mszy św. wyruszymy na szlak pielgrzymi.
Podział autokarów umieścimy do końca tygodnia.
—————————————————————————————————————
NIEZBĘDNIK PIELGRZYMA [przeczytaj]
ZBIÓRKA
Prosimy o bezwzględne przestrzeganie podanej godziny i miejsca zbiórki. Prosimy pamiętać, iż ze względu na konieczność planowej i terminowej realizacji programu, organizator nie ma obowiązku czekania na spóźnionego uczestnika. Zatem o ile uczestnik nie zgłosi się punktualnie na miejsce zbiórki, najprawdopodobniej nie zostanie zabrany na imprezę a ewentualne dołączenie do grupy w trakcie imprezy będzie wymagało od Uczestnika poniesienia we własnym zakresie kosztów dojazdu na miejsce spotkania z grupą.
Nie ma również możliwości samowolnej zmiany miejsca wsiadania. Każdą zmianę przez uczestnika miejsca wsiadania trzeba uzgodnić z księdzem organizatorem i biurem Juventur
AUTOKAR:
Zachowanie bezpieczeństwa – podczas jazdy nie należy poruszać się po autokarze, bowiem przy gwałtownym hamowaniu może się to skończyć poważnym wypadkiem. Podobnie należy zwracać szczególną uwagę przy wysiadaniu z autokaru, zwłaszcza, jeśli z jakichś względów autokar zatrzymuje się na jezdni. W żadnym wypadku nie należy wysiadać na autostradach czy w tunelach.
W trakcie podróży naszym autokarem można swobodnie korzystać z telefonów komórkowych i innych sprzętów. Odnośnie korzystania z telefonu poza granicami Polski
przypominany o obwiązujących stawkach roamingowych na połączenia zgodnie z cennikiem operatora sieci.
Wszystkie nasze autokary wyposażone są w toalety; jednakże prosimy, aby toaleta w autokarze używana była
w wyjątkowych przypadkach ze względu na wewnętrzny obieg zamknięty systemu WC i jego ograniczoną
pojemność. Na trasach przejazdów organizowane są postoje w dostosowanych do tego miejscach, aby można
było skorzystać z toalety w trakcie postoju (często płatnych).
Na pokładzie naszych autokarów znajduje się cafe-bar. Istnieje możliwość zakupu kawy i herbaty – Barki z ciepłymi i zimnymi napojami obsługiwane są na postojach, tak aby w trakcie przejazdu zachować wszelkie normy bezpieczeństwa współpasażerów.
CZAS TRWANIA IMPREZY – ILOŚĆ DNI
W programie wycieczki podajemy ilość dni od wyjazdu z Polski do przyjazdu do Polski. Oznacza
to że podróż wliczona jest w czas trwania imprezy turystycznej. Prosimy mieć zatem na uwadze że z reguły na podróż przeznaczony jest pierwszy i ostatni dzień wycieczki. Nasza impreza łącznie będzie trwać 9 dni
WYŻYWIENIE
Oferta obejmuje śniadania i obiadokolacje wg programu, pierwszym posiłkiem będzie obiadokolacja w dniu 08.07.2018 , a ostatnim śniadanie w dniu 15.07.2018.
Najczęściej w hotelach podawane są śniadania kontynentalne – to skromny posiłek złożony z reguły z pieczywa, nabiału lub dżemu (rzadko wędliny) oraz kawy lub herbaty. Śniadanie kontynentalne wzmocnione lub rozszerzone – jak wyżej, ale często z wędliną lub jogurtem i sokami. Śniadania w formie bufetu są nieco bogatsze i dają możliwość większego wyboru – zależy to jednak również od standardu hotelu. Należy pamiętać, że z restauracji nie wolno zabierać żadnych artykułów, gdyż jest to niemile widziane przez obsługę. Lepiej jest podchodzić do bufetu kilka razy, niż zostawiać coś na talerzu lub wynosić poza restaurację.
Obiado-kolacje – gorący posiłek w porze kolacji. Napoje – Przy śniadaniu (kawa, herbata, sok) są wliczone w cenę, przy obiadokolacjach z reguły są płatne dodatkowo
OSOBY PODRÓŻUJĄCE SAMOTNIE
Osoby podróżujące samotnie, chcące uniknąć dopłaty za pokój jednoosobowy mogą za zgodą Organizatora starać się o dokwaterowanie do pokoi dwu lub trzyosobowych (Uwaga! w niektórych hotelach możliwe są tylko pokoje 2 os. z dostawką), jednakże z przyczyn obiektywnych Biuro nie może tego zagwarantować. W takiej sytuacji pasażer zobowiązany jest do uiszczenia dopłaty za pokój 1-osobowy ( 15 euro/noc).
DOSTAWKA
To dodatkowe, z reguły rozkładane łóżko lub mniejsze łóżko. Prosimy pamiętać, że wstawienie takiego łóżka zmniejsza powierzchnię pokoju. Zdarza się również, iż pokój 3-osobowy jest w rzeczywistości pokojem 2 osobowym z dostawką (dotyczy to z reguły hoteli o standardzie turystycznym **- ***).
KLIMATYZACJA
W autokarze – może to być typowa klimatyzacja lub turbo nawiew. Jedna i druga możliwość daje odpowiednią temperaturę w autokarze, a tym samym komfort przejazdu. Mimo tego w miesiącach najwyższych upałów (lipiec/ sierpień) i zwłaszcza w krajach południowych schłodzenie autokaru może być dla niektórych osób niewystarczające. W hotelach – klimatyzacja włączana jest centralnie (często z indywidualną regulacją) lub w pokojach znajdują się oddzielne agregaty i chłodzą tylko dane pomieszczenie. Często za klimatyzację trzeba dopłacić w hotelu na miejscu
INFORMACJE CELNE I WIZOWE
W krajach Unii Europejskiej i niektórych krajach Europy Południowo-Wschodniej nienależących do UE obywatele polscy nie potrzebują wizy ani paszportów (wystarczy dowód osobisty o ważności minimum 3 miesiące od daty zakończenia imprezy).
Praktycznie do każdego kraju turysta może wwieźć przedmioty i rzeczy, których ilość i przeznaczenie nie wskazują na charakter handlowy. Z reguły wolno wwieźć 200 sztuk papierosów oraz 1/2 l mocnego alkoholu i 1 l wina lub piwa.
INFORMACJE ZDROWOTNE
nie są wymagane żadne szczepienia ochronne ani profilaktyczne. Należy jednak zawsze pamiętać
o zachowaniu minimum sanitarnego, jak mycie rąk przed jedzeniem, mycie owoców i warzyw lub picie tylko butelkowanej wody mineralnej itd.
ZAGUBIENIE PASZPORTU LUB INNYCH DOKUMENTÓW
Uczestnik imprezy w związku z kradzieżą lub zagubieniem paszportu lub innych dokumentów niezbędnych do powrotu do kraju jest zobowiązany zawiadomić pilota, który udzieli wszelkich niezbędnych informacji i pomocy oraz zgłosić się do najbliższego konsulatu lub ambasady RP na terytorium kraju pobytu. Urzędnicy konsularni RP zobowiązani są do udzielenia wszelkiejpomocy (łącznie z pomocą finansową i prawną) wszystkim obywatelom RP – w przypadku braku polskiej placówki taką rolę pełnią placówki państw Unii Europejskiej.
WALUTY
Euro (EUR) obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej. Polskie karty płatnicze (należące do międzynarodowych systemów Visa czy Mastercard) są honorowane w większości krajów, do których wyjeżdżamy na wakacje.
OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE
Osoby niepełnosprawne wybierające się w podróż są zobowiązane poinformować Biuro, o stopniu niepełnosprawności przy zawieraniu umowy lub po jej zawarciu, jednak nie później niż 5 dni
roboczych przed dniem rozpoczęcia imprezy. Biuro może odmówić przyjęcia rezerwacji lub odstąpić od umowy z osobą niepełnosprawną lub osobą o ograniczonej sprawności ruchowej.
W przypadku, gdy Biuro odmawia przyjęcia rezerwacji lub odstępuje od umowy powiadamia niezwłocznie osobę niepełnosprawną lub osobę o ograniczonej sprawności ruchowej o przyczynach. Na żądanie zainteresowanego, Biuro przedstawia na piśmie wspomniane przyczyny w terminie 5 dni roboczych. Ponadto, biuro podejmuje wówczas należyte starania w celu zaproponowania zainteresowanej osobie możliwego do zaakceptowania rozwiązania alternatywnego
Obowiązki Uczestnika.
Uczestnik zobowiązany jest podporządkować się wszelkim wskazówkom i zaleceniom porządkowym przedstawicieli Biura umożliwiającym realizację programu imprezy oraz do bezwzględnego przestrzegania miejsca i godzin zbiórek określonych w umowie i ofercie.
Uczestnik zobowiązany jest do posiadania dokumentów podróżnych (paszport lub dowód osobisty) oraz do przestrzegania przepisów celnych i dewizowych obowiązujących w Rzeczpospolitej Polskiej, krajach tranzytowych i docelowych. Przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić datę ważności dokumentu, aby uniknąć nerwowej sytuacji w dniu wyjazdu. Przypominamy: ksero dowodu lub paszportu, prawo jazdy czy legitymacja szkolna nie są dokumentami tożsamości, na które można wybrać się w wakacyjną podróż. Odpowiedzialność posiadania ważnego dokumentu spoczywa na uczestniku.
Uczestnik zobowiązany jest do przestrzegania przepisów porządkowych oraz dotyczących
bezpieczeństwa (np. pożarowych, policyjnych itp.).
UBEZPIECZENIE:
Naszych pielgrzymów ubezpieczamy w TU EUROPA SA w wariancie „Travel World” Standard
KL 15.000 euro (koszty leczenia)
w tym KR 5.000 euro (koszty ratownictwa)
NNW 3.000 euro (następstwa nieszczęśliwych wypadków)
NS 1.500 euro (śmierć)
choroby przewlekłe
(dokładne warunki ubezpieczenia dostępne w siedzibie biura lub na stronach www.juventurpiotrkow.pl, www.tueuropa.pl )
Istnieje możliwość podwyższenia kwoty ubezpieczenia za dodatkowa opłatą. Nie dopełnienie obowiązku zawarcia dodatkowej umowy ubezpieczeniowej (np. z tytułu uprawiania sportu ) obciąża tylko i wyłącznie uczestnika
BAGAŻ
W podróż, każdy z uczestników może zabrać
ze sobą 1 szt. bagażu głównego (walizka, torba podróżna) o wadze do 20 kg oraz 1 sztukę bagażu podręcznego o wadze do 5 kg.
Miejsca w autokarze przydzielane są przez Organizatora
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ
Krem z filtrem, nakrycie głowy, wygodne obuwie. Po pierwsze, w bagażu podręcznym nie powinno w niej zabraknąć leku na chorobę lokomocyjną, środków przeciwbólowych, leków przyjmowanych na co dzień, plastrów na rany i otarcia, żelu po ukąszeniu owadów, leku na biegunkę i tabletek na ból gardła (szczególnie gdy podróżujemy klimatyzowanym pojazdem). Przed udaniem się w daleką trasę należy zaopatrzyć się w specjalnie wyprofilowaną poduszkę lub kołnierz, który umożliwi nam wygodne spanie i odpoczynek nawet w pozycji półleżącej, koc. W bagażu, który zabieramy ze sobą do autokaru, powinny znaleźć się też jedzenie i picie. Weźmy ze sobą też odzież na zmianę, a przynajmniej świeżą bieliznę i koszulkę, by móc nieco odświeżyć się w trakcie postoju. Przydadzą się również przybory do porannej higieny np. szczoteczka do zębów, ręczniczek. Nie zapomnijmy też o chusteczkach higienicznych i tych nasączanych, które pozwolą oczyścić ręce przed i po jedzeniu. Na długie trasy zabierzmy też ciekawą książkę i czasopisma, co umili nam czas podróży.
Zachęcamy naszych turystów do wyrobienia bezpłatnych kart NFZ – EKUZ i do zabrania ze sobą na wyjazd
EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest bezpłatnie przez NFZ. Zaleca się
wyrobienie karty, która daje dodatkowo ochronę ubezpieczeniową i spokój w razie nagłego przypadku. W
niektórych krajach mimo wykupionego ubezpieczenia, ośrodki medyczne proszą również o kartę EKUZ.
Poniżej przesyłam rozpiskę zaplanowanych Mszy Św (których godziny potwierdzimy przed wyjazdem):
09.07.2018 – Asyż – Porziuncola
10.07.2018 – Rzym Bazylika
11.07.2018 – Rzym
12.07.2018 – Monte Cassino, Monte Sant Angelo
13.07.2018 – San Giovanni Rotondo
14.07.2018 – Lanciano
15.07.2018 – Wenecja
Nazwy hoteli dla grupy do Włoch podamy na tydzien przed wyjazdem. Natomiast pragnę uspokoić , że są to hotele z którymi współpracujemy od wielu lat przy organizacji naszych grup pielgrzymkowych. Do tej pory nigdy nie zdarzyły nam się reklamacje, dlatego uznajemy je jako sprawdzone- choć proszę wziąć pod uwagę, że standard hoteli włoskich, podobnie jak i greckich jest nieco niższy niż np w Hiszpanii czy Portugalii.
W związku z tym, zamiast noclegów w 2* , 3* hotelach jak podawaliśmy w programie – zarezerwowaliśmy wszystkie hotele 3 gwiazdkowe dla Państwa komfortu. Jednocześnie podsyłam linki, na których klienci mogą sobie zobaczyć jak wyglądają hotele i gdzie dokładnie są położone
Przypominamy, ze podczas obiadokolacji napoje zwykle są dodatkowo płatne i to czy zostanie postawiona np jakaś woda lub wino zależy głównie od dobrej woli hotelarza.
We włoskich hotelach zestawy do parzenia kawy czy herbaty nie są zwykle na wyposażeniu pokoi, natomiast zawsze można zgłosić się na do restauracji i poprosić o wrzątek.
Wszystkie pokoje natomiast posiadają, ręczniki i suszarki.
UBEZPIECZENIE:
Nasi klienci są ubezpieczeni w Towarzystwie TUEuropa “Travel World” Standard, których kwoty dokładnie zostały podane w programie i wynoszą:
KL (koszty leczenia rozszerzone o choroby nabyte/przewlekłe ) 15.000 euro, w tym Koszty Ratownictwa 5000 euro
NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków ) 3000 euro, NS (na wypadek śmierci) 1500 euro
bagaż 300 euro
Podsyłam też księdzu dokładne warunki ubezpieczenia i instrukcje postępowania dla pielgrzymów w razie zachorowania na miejscu, co jest naszym obowiązkiem. Rośnie też na szczęście świadomość turystów i często żądają szczegółów ubezpieczenia więc będzie miał ksiądz je do wglądu – bądź proszę odsyłać zainteresowanych do nas do biura lub na stronę www.tueuropa.pl .
Informujemy, że na wszelkie koszty jakie poniesie turysta na miejscu związane z leczeniem musi zbierać rachunki. Po przyjeździe ( po wypełnieniu deklaracji , podaniu numeru zgłoszenia nadanego przez centrum pomocy i załączeniu oryginału rachunków) kwoty zostaną zwrócone na podane konto z pomniejszeniem o sumę 25 euro – uznawaną jako wkład własny u każdego ubezpieczyciela.
Każdy z klientów ma możliwość podwyższenia kwoty ubezpieczenia za dodatkową opłatą.
Zachęcamy naszych turystów do wyrobienia bezpłatnych kart NFZ – EKUZ i do zabrania ze sobą na wyjazd
Zasady korzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ):
Na podstawie EKUZ przysługują rzeczowe świadczenia zdrowotne, które z powodów medycznych stają się niezbędne w czasie pobytu w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej (UE).Ich udzielenie ma na celu zapobieżenie przymusowemu powrotowi świadczeniobiorcy do Polski przed końcem planowanego pobytu w celu uzyskania rzeczowych świadczeń zdrowotnych. O tym, czy w konkretnym przypadku dane świadczenia są niezbędne decyduje lekarz, biorąc pod uwagę charakter tych świadczeń oraz przewidywany okres pobytu polskiego świadczeniobiorcy w danym państwie członkowskim UE/EFTA. Każde państwo członkowskie UE/EFTA ustala własne kryteria i zasady udzielania rzeczowych świadczeń zdrowotnych. Dlatego polski świadczeniobiorca udający się tymczasowo do jednego z państw członkowskich ma prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w tym kraju, na takich samych zasadach, jak osoby podlegające tamtejszemu ustawodawstwu. Zgodnie z ustawodawstwem większości państw członkowskich UE/EFTA pacjent zobowiązany jest do ponoszenia częściowych kosztów udzielanych mu rzeczowych świadczeń zdrowotnych, jako jego współudział w kosztach leczenia. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia takich, dodatkowych opłat także przez polskiego świadczeniobiorcę. Koszty współpłacenia pacjenta nie podlegają zwrotowi przez NFZ. W przypadku korzystania z rzeczowych świadczeń zdrowotnych w państwie pobytu, należy możliwie najwcześniej okazać EKUZ lekarzowi lub administracji szpitala. W niektórych państwach wymagane jest także okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (preferowany paszport) wraz z EKUZ oraz pozostawienie lekarzowi kserokopii karty. Warto jest, więc mieć przy sobie kilka jej kserokopii.
W wielu kurortach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie. W związku z tym nie honorują EKUZ. Ponadto, rzeczowe świadczenia zdrowotne związane z leczeniem skutków wypadków podczas uprawiania sportów, np. zimowych mogą być obciążone wyższymi opłatami, niż rzeczowe świadczenia zdrowotne z tym niezwiązane. Zaleca się wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia obejmującego koszty opieki zdrowotnej, do której finansowania NFZ nie jest uprawniony, w tym przede wszystkim, tzw. koszty współpłacenia pacjenta, o których mowa poniżej.
UWAGA!
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zachowuje ważność do daty na niej wskazanej, chyba, że w czasie, w którym była ważna, dana osoba utraciła status świadczeniobiorcy. W takiej sytuacji EKUZ traci ważność w tym samym dniu, co utrata statusu świadczeniobiorcy uprawnionego do korzystania z opieki zdrowotnej na koszt NFZ.
Jak uzyskać opiekę medyczną, na podstawie EKUZ w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej:
Należy korzystać ze świadczeń udzielanych przez placówki państwowej służby zdrowia. Ich wykaz można uzyskać w lokalnym urzędzie ds. opieki zdrowotnej ASL (Azienda Sanitaria Locale). W niektórych miejscowościach znajdują się specjalne placówki służby zdrowia dla turystów (Servizio di guardia turistica, Servizio di guardia medica estiva).
Ambulatoryjna opieka specjalistyczna:
Jeżeli zachodzi potrzeba skorzystania z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, niezbędne jest uzyskanie skierowania od lekarza. Skierowanie nie jest wymagane jedynie do pediatry.
Leczenie szpitalne:
Jeżeli zachodzi potrzeba leczenia szpitalnego, niezbędne jest uzyskanie skierowania od lekarza, jednak w nagłych przypadkach pacjent może się zgłaszać bezpośrednio do szpitala, bez skierowania.
Recepty:
Uprawnionym do wystawiania recepty objętej refundacją jest lekarz działający w ramach państwowej służby zdrowia.
Udział pacjenta w finansowaniu leczenia (koszty współpłacenia) niepodlegający zwrotowi przez NFZ:
Lekarz pierwszego kontaktu:
Za poradę lekarza pierwszego kontaktu pacjent musi pokryć we własnym zakresie koszt w wysokości do 36,15 EUR za wizytę.
Ambulatoryjna opieka specjalistyczna:
Pacjent korzystający ze świadczeń medycznych w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej jest zobowiązany do poniesienia częściowych kosztów leczenia.
Leczenie stomatologiczne:
Pacjent korzystający ze świadczeń stomatologicznych jest zobowiązany do poniesienia pełnych kosztów leczenia.
Leczenie szpitalne:
Leczenie stacjonarne w szpitalu jest bezpłatne.
Leki:
Niektóre leki na receptę są sprzedawane za opłatą ryczałtową, za pozostałe leki trzeba zapłacić pełną cenę lub jej część.
Leczenie prywatne:
Koszty leczenia uzyskanego w placówce funkcjonującej poza publicznym systemem ochrony zdrowia we Włoszech pacjent pokrywa w całości we własnym zakresie. O zwrot poniesionych kosztów może on ubiegać się w Polsce we właściwym oddziale wojewódzkim NFZ. Po spełnieniu wszystkich wymaganych prawem warunków koszty te zostaną zwrócone, jednak wg polskich stawek, tj. zgodnie z cenami świadczeń opieki zdrowotnej obowiązującymi w rozliczeniach między NFZ, a polskimi świadczeniodawcami. Zwracana pacjentowi kwota nie może jednak przekroczyć wysokości faktycznie poniesionych wydatków. Więcej informacji na temat warunków i trybu ubiegania się o zwrot kosztów leczenia w placówkach funkcjonujących poza publicznym systemem ochrony zdrowia można uzyskać tutaj: http://www.kpk.nfz.gov.pl/pl/leczenie-w-innym-panstwie/zwrot-kosztow-swiadczen.html.
Pogotowie ratunkowe we Włoszech:
Podmiotem uprawnionym do transportu pacjenta do szpitala jest Czerwony Krzyż, pogotowie ratunkowe, oraz każdy podmiot prywatny do tego uprawniony.
Pacjent korzystający z transportu do szpitala zobowiązany jest do poniesienia częściowych kosztów.
Transport międzynarodowy:
Co do zasady, pacjent ponosi pełne koszty transportu powrotnego do Polski. W wyjątkowych sytuacjach polski świadczeniobiorca może ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie https://www.ekuz.nfz.gov.pl/transport-transgraniczny/transport-powrotny-w-celu-kontynuacji-leczenia-rozpoczetego-w-innym-panstwi.
Zasady uzyskania zwrotu poniesionych kosztów leczenia:
W celu uzyskania zwrotu kosztów należy zwrócić się z wnioskiem do właściwego oddziału NFZ po powrocie do Polski. Do wniosku o zwrot kosztów należy załączyć: oryginały rachunków i dowodów zapłaty.
Miejsce, gdzie w razie wątpliwości można uzyskać informacje:
Wszelkie informacje można uzyskać w lokalnych urzędach ds. opieki zdrowotnej – Azienda Sanitaria Locale (ASL),bądź w instytucji łącznikowej:
Ministero della Salute
DG RUERI Ufficio II
Via Giorgio Ribotta, 5
00144 Roma, Italia
Tel. +390659941
www.ministerosalute.it
Prąd elektryczny we Włoszech
Instalacje elektryczne we Włoszech wykorzystują napięcie 220V i 50 Hz czyli tak samo jak u nas. Choć w nowo wybudowanych obiektach są już w większości instalowane klasyczne eurogniazdka (Schuko), tak w większości hotelów i apartamentów znajdziecie stare włoskie gniazdka – trzy otwory nad sobą. Ten typ gniazdek ma dwie wielkości – większe i mniejsze odstępy między otworami. W nowoczesnych rezydencjach gniazdka łączą w sobie oba włoskie typy.
Od lewej: typowa włoska wtyczka, stary wąski typ, typ kombinowany, eurogniazdko
Redukcja do włoskich gniazdek
Klasyczne płaskie wtyczki z dwoma bolcami pasują do węższych i kombinowanych gniazdek. Do pozostałych wtyczek (najczęściej z okrągłą końcówką) należy zakupić specjalną redukcję (adattatore per la presa elettrica, w skrócie adattatore lub riduzione elettrica). Mają je w każdym supermarkecie, sklepie elektrycznym za ok. € 1,50 – 3,50 (w zależności od typu).
Kilka informacji ogólnych na temat kierunku:
Waluta: Euro
Język urzędowy: włoski
Numer alarmowy: 112
Pobyt:
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej / Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Włoskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. We Włoszech istnieje obowiązek meldunkowy. W przypadku pobytu w ośrodkach turystycznych (hotelach, domach wczasowych, pensjonatach, campingach itp.) obowiązku tego dopełnia ich administracja.
Płatności
Włosi w codziennych życiu korzystają głównie z gotówki, pomimo dobrze rozwiniętego i nowoczesnego systemu bankowego. Zawsze powinniśmy mieć ze sobą trochę gotówki na niespodziewane wydatki oraz jako poduszkę bezpieczeństwa w razie problemu z płatnościami bezgotówkowymi.
Płatność kartą we Włoszech
Bez problemu powinniśmy zapłacić kartą w sklepach sieciowych, dużych i sieciowych hotelach oraz w dobrych restauracjach w miejscach turystycznych.
Zdecydowanie ciężej będzie w małych hotelach lub pensjonatach, w mniejszych restauracjach i kawiarniach, oraz sklepach osiedlowych. Od zawsze mały włoski biznes był przeciwnikiem płatności kartami z powodu wysokich opłat za każdą transakcję.
Czy we Włoszech można płacić polską kartą?
W przypadku kart kredytowych oraz kart tzw. wypukłych nie powinniśmy mieć żadnych problemów w miejscach akceptujących płatności kartami. Warto jednak wcześniej upewnić się w jaki sposób wyliczany jest kurs, aby finalnie nie przepłacić.
Bankomaty
Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku. We Włoszech nie powinno być problemu ze znalezieniem bankomatu, szczególnie w dużych miastach.
W przypadku karty kredytowej nie powinno być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.
Godziny i dni otwarcia sklepów we Włoszech
Nie ma standardu odnośnie godzin otwarcia sklepów we Włoszech, większe sklepy sieciowe są otwarte z reguły do 21:00 lub 22:00. W sobotę sklepy mogą być otwarte krócej, ale nie jest to reguła.
Mniejsze sklepy oraz usługi często zamknięte są godzinę lub dwie w środku dnia, z reguły będzie to 13:00-15:00.
W niedzielę większość sklepów oraz część restauracji jest zamknięta.
W poniedziałki większość muzeów jest zamknięta, a także część restauracji. W przypadku restauracji nie ma tu żadnej reguły, wszystko zależy od decyzji właściciela.
W niektórych miastach, jak w Rzymie, restaurację zamknięte są w czwartki zamiast niedzieli lub poniedziałku.
Napiwki
We Włoszech napiwki nie są ogólnie przyjętą zasadą. Kelnerzy w tym kraju pracują w zawodzie wiele lat, często całe życie, i nie potrzebują napiwków, aby uzbierać do pensji. Napiwki dobrze widziane są w dobrych restauracjach, jeśli byliśmy zadowoleni z usługi czy doradztwa, wtedy z reguły napiwek wynosi ponad 20% i jest pochwałą pracy kelnera oraz jego wiedzy.
Pamiętajmy, że w praktycznie każdej restauracji do rachunku doliczana jest tak zwana koperta (copperta) – czyli opłata za osobę za miejsce, w kwocie od 1€ do 2€. Niektóre restauracje doliczają dodatkową kwotę za serwis. Warto sprawdzić rachunek nim zdecydujemy się zostawić napiwek, i przeliczyć sobie wcześniej kwotę, jaką zostawimy w restauracji.
Inaczej sytuacja ma się w małych pizzeriach lub trattoriach, gdzie ceny są niższe, a do rachunku nie jest doliczana koperta ani serwis. W takiej sytuacji warto zaokrąglić płatność do pełnej kwoty lub zostawić 5-10% napiwku.
Kościoły
W wielu kościołach nie wolno robić zdjęć, warto jednak zapytać w informacji, zdarza się dostać zgodę na zrobienie kilku prywatnych zdjęć.
Pamiętajmy także, o godnym zachowaniu i miejmy na sobie odpowiedni strój – w przypadku braku rękawów lub za krótkich spodenek możemy nie zostać wpuszczeni do środka.
Woda pitna
W niektórych miastach we Włoszech, np. w Rzymie, na ulicach spotkamy krany z wodą pitną – możemy nalać ją sobie do pustej butelki i spokojnie pić spacerując.
Czy Włochy są bezpiecznym krajem dla turysty?
Włochy generalnie uważane są za bardzo bezpieczne, szczególnie w miejscach turystycznych. Mimo tego, warto zachować ostrożność, szczególnie w nocy oraz poza utartymi szlakami.
Przechodzenie przez jezdnię
Włosi przechodząc przez ulicę nie zwracają większej uwagi na sygnalizację świetlną. Nie powinniśmy ślepo za nimi podążyć i zachować ostrożność.
Skutery na ulicach
Skuter we Włoszech jest jednym z najpopularniejszych środków transportu. Niestety, wielu Włochów nie zachowuje specjalnej ostrożności podczas jazdy. Często przejście dla pieszych jest jedynym miejscem z obniżonym progiem przy chodniku, więc Włosi na skuterach wybierają to miejsce, aby wjechać pod swoje miejsce zamieszkania.
Kieszonkowcy
W komunikacji miejskiej i na zatłoczonych ulicach powinniśmy bardzo uważać na kieszenie oraz otwarte plecaki. Szczególnie w największych miastach jest to plaga. Nigdy nie nośmy portfela ani telefonu w tylnej kieszeni, lub w plecaku zawieszonym luźno na jedno ramię.
W załączeniu przesyłam również informacje odnośnie kierunku ze strony MSZ do zapoznania oraz skróconą ściągę dla podróżujących. Jeśli jeszcze jakieś informacje żądają pielgrzymi – proszę pisać.
I bardzo proszę uczulić podróżujących aby sprawdzili swoje dokumenty podróży – muszą być ważne min 3 miesiące licząc od daty powrotu czyli min do 17.10.2018.
Prawo jazdy, ksero dowodu, legitymacja – nie jest uznawane jako dokument do przekroczenia granicy.
WARTO PRZECZYTAĆ LINKI PONIŻEJ:
ulotka informacyjna dla podróżujących z JuventurP