W sobotę, 20 stycznia 2018 r. o godz. 18.00 w Hali Legionów odbędzie się wyjątkowy koncert: „BETLEJEM W KIELCACH”. Patronat nad tym wydarzeniem objął Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Betlejem w Polsce 2017/2018 to druga już edycja unikatowej trasy koncertowej. Podczas 12 koncertów, które odbędą się w 12 największych halach koncertowych polskich miast – w Katowicach, Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Kaliszu, Wrocławiu, Łodzi, Gdyni, Krakowie, w Kielcach i w Lublinie – zostaną wykonane najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe z różnych stron świata w nowych, oryginalnych aranżacjach. Trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2017/2018 została objęta patronatem Konferencji Episkopatu Polski oraz patronatami najwyższych hierarchów duchownych.
Podczas koncertów zaśpiewają gwiazdy polskiej estrady jak: Natalia Kukulska, Kasia Moś, Igor Herbut, Mietek Szcześniak, Daria Zawiałow, Beata Bednarz, Mate.O, Agnieszka Musiał, Adam Krylik czy Dana Winnycka. Wokalistom będzie towarzyszyć AUKSO – jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, która od ponad 20 lat jest wizytówką Polski na świecie. Ponadto specjalnie na Betlejem w Polsce zostanie stworzony międzynarodowy zespół muzyczny, w skład którego wejdą wybitni instrumentaliści, m. in. Yaron Yerahmiel – izraelski multiinstrumentalista, Gabriel Aisenman – perkusista o międzynarodowej sławie czy Paweł Zarecki – pianista współpracujący z największymi wokalistami polskiej sceny.
Podczas 12 niezwykłych koncertów usłyszymy utwory tak wyjątkowe, jak m. in., starą hebrajską pieśń szabatową, starogrecką kolędę z Kapadocji, czy też kolędę węgierską i czeską. Na scenie będzie można podziwiać specjalnie na tę okazję stworzone niezwykłe duety, jak choćby duet Moś-Herbut, czy też pieśni wykonane wspólnie przez wszystkich solistów. Koncerty będą wydarzeniem artystycznym – muzycznym i multimedialnym, przygotowanym na najwyższym światowym poziomie. Gwarantują go nie tylko znakomici wykonawcy oraz realizatorzy artystyczni, ale także zespół techniczny, który ma ogromne doświadczenie w produkowaniu dużych eventów oraz tras koncertowych.
Każdy z 12 koncertów na trasie Betlejem w Polsce 2017/2018 będzie się składał z 4 części:
1. Najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe świata (część koncertowa).
2. Życzenia oraz łamanie się opłatkiem (uczestnicy koncertu otrzymają go wraz z programem przy wejściu).
3. Wspólne śpiewanie kolęd.
4. Finał koncertu.
W 12 koncertach weźmie udział łącznie ok. 90 000 osób; wydarzenie będą promowały dwa teledyski. Już teraz wiele wskazuje na to, że Betlejem w Polsce 2017/2018 osiągnie jeszcze bardziej spektakularne rezultaty niż te zdobyte podczas poprzedniej edycji trasy na przełomie 2016 i 2017 roku, która zakończyła się bezprecedensowym na polskim
rynku sukcesem: 400 publikacji w mediach; 2 368 000 odsłon spotu promocyjnego Pierwsza gwiazda; 3 870 000 odsłon utworu pt. Mario, czy już wiesz w serwisie YouTube; 5 500 000 odbiorców – całkowity zasięg w Internecie.
Betlejem w Polsce 2017/2018 będą towarzyszyć dwie akcje społeczne:
1. Akcja pod hasłem „Głodnych nakarmić”. Pierwsza edycja akcji odbyła się na przełomie 2016/2017: zebrano 315 000 zł i przekazano na rzecz potrzebujących.
2. Akcja „Ambasadorzy Miłosierdzia” ma służyć zaangażowaniu jak największej liczby osób w udzielanie bezpośredniej pomocy potrzebującym: każdy, kto dostarczy we wskazane miejsca torbę wypełnioną artykułami żywnościowymi dla osób niedożywionych, otrzyma tytuł Ambasadora Miłosierdzia.
Dzisiaj można już śmiało powiedzieć, że przedsięwzięcie Betlejem w Polsce staje się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych i kulturowych w naszym kraju. Pielęgnując w tak szczególnym i zarazem spektakularnym wymiarze narodową tradycję wspólnego kolędowania, staje się ono swoistym antidotum na proces komercjalizacji świąt. Trasa koncertowa na przełomie 2017 i 2018 roku będzie kontynuacją idei, u której źródeł leży próba przywrócenia Świętom Bożego Narodzenie właściwego wymiaru w sferze polskiego życia kulturalnego i społecznego; próba odbudowania polskiej tradycji kolędowania, która powinna służyć również kształtowaniu oraz wzmacnianiu poczucia wspólnotowości międzyludzkiej i kulturowej, także obywatelskiej, a nawet sąsiedzkiej.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
źródło: www.diecezja.kielce.pl