Kielce, dnia 26 marca 2021 r.
WYTYCZNE DOTYCZĄCE PRZEŻYWANIA WIELKIEGO TYGODNIA W DIECEZJI KIELECKIEJ
ZASADY DOTYCZĄCE UDZIELANIA KOMUNII ŚWIĘTEJ DLA WIERNYCH
- Należy pamiętać, że każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust. W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę.
- Kapłan nie może odmówić wiernemu Komunii na rękę, jeśli nie ma zagrożenia umyślnego znieważenia Najświętszego Sakramentu.
- Jest niedopuszczalne, aby przymuszać wiernych do zachowania jednego czy drugiego sposobu przyjmowania Komunii, podobnie jak i co do postawy stojącej lub klęczącej podczas Jej przyjmowania.
KOMUNIA ŚWIĘTA POZA CELEBRACJAMI LITURGICZNYMI
- W czasie epidemii na indywidualną prośbę wiernego należy udzielać Komunii św. poza Mszą, zwłaszcza przy okazji spowiedzi indywidualnej.
- Istnieje możliwość, aby wierni, którzy łączą się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisję za pośrednictwem komunikatorów, mogli w wyznaczonych godzinach poza liturgią przyjąć Komunię św. w kościele.
- Należy pamiętać, że od Wielkiego Czwartku aż do wieczora Wielkiej Soboty Komunia Święta poza liturgią jest zabroniona (z wyjątkiem Wiatyku w Wielką Sobotę i Komunii Świętej dla chorych w Wielki Piątek).
WIELKI CZWARTEK
MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ
- Obrzęd obmycia nóg, który zawsze jest opcjonalny, należy w tym roku pominąć.
- Tam, gdzie względy sanitarne pozwalają na poprowadzenie procesji, można ją urządzić, przechodząc do kaplicy adoracji w uproszczonej formie, bez udziału wiernych.
WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ
- Można podtrzymać tradycję urządzania Grobu Pańskiego.
- Liturgię sprawuje się jak zwykle według schematu podanego w Mszale Rzymskim (s. 133-147), uwzględniając następujące wskazani:
- W modlitwie powszechnej po 9. wezwaniu należy dołączyć wezwanie z oracją końcową, zatwierdzone dla Polski przez Kongregację Kultu Bożego w r. 2020.
- Zalecana jest pierwsza forma wniesienia Krzyża i odsłonięcie jego ramion w prezbiterium.
- Podczas adoracji tylko przewodniczący może dokonać oddania czci przez pocałunek. Pozostali adorują Krzyż przez podejście i przyklęknięcie lub skłon. Należy pouczyć wiernych by nie całowali Krzyża.
- Należy pozostawić krzyż i świece w prezbiterium, aby wierni mogli adorować krzyż z właściwej odległości.
WIELKA SOBOTA
Tradycyjne błogosławieństwo pokarmów należy tak zorganizować, aby umożliwić wiernym uczestnictwo w mniejszych grupach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (należy zwiększyć ilość zgromadzeń oraz na ile to możliwe gromadzić wiernych na otwartej przestrzeni wokół kościoła; należy pouczyć wiernych o indywidualnej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem umieszczonym w Grobie Pańskim).
WIGILIA PASCHALNA
W przygotowaniu Wigilii Paschalnej należy uwzględnić następujące ograniczenia:
- Liturgia zaczyna się wewnątrz kościoła;
- Można pominąć procesję rezurekcyjną, a jeśli się ją stosuje, odprawić ją w skromniejszej formie (należy zachęcić wiernych by pozostali na swoich miejscach tak w świątyni, jak i wokół niej; w procesji należy uwzględnić asystę liturgiczną).
- W liturgii chrzcielnej zawsze należy zachować odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA
Przed pierwszą Mszą poranną może odbyć się skromna procesja rezurekcyjna, z zachowaniem przepisów Mszału i pod warunkiem przestrzegania przepisów i ograniczeń dotyczących ilości i dystansu wiernych.
W związku z aktualną sytuacją epidemiczną należy w kościołach zachować zasady sanitarne dotyczące zasłaniania ust i nosa maseczką, dezynfekcji rąk, odległości 1, 5 m. Przy wejściu do kościoła i na tablicy ogłoszeń należy podać informację dotyczące liczby osób w kościele według zasady 1 osoba na 20 m2.
/-/ Ks. dr Mirosław Cisowski
Wikariusz Biskupi ds. Duszpasterstwa
/-/ Ks. dr Mirosław Kowalski
Ceremoniarz diecezjalny