Zmarł biskup Kazimierz Ryczan

W nocy z wtorku na środę zmarł biskup senior Kazimierz Ryczan. Miał 78 lat. Zmarł po ciężkiej chorobie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Urodził się 10 lutego 1939 r. w Żurawicy koło Przemyśla, w rodzinie Stanisława i Joanny. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Żurawicy, a potem do II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu.

W 1956 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia prezbiteratu przyjął 16 czerwca 1963 r. w Przemyślu z rąk bp. Franciszka Bardy. Po święceniach posługiwał kolejno w parafii Szebnie, a potem w Rzeszowie. Następnie został skierowany na studia specjalistyczne na KUL. Po ich ukończeniu pracował, jako duszpasterz akademicki w Rzeszowie, a w 1976 r. został pracownikiem naukowym KUL. W 1992 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego i został powołany na Kierownika Katedry Socjologii Religii w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL.

Dnia 17 lipca 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem ordynariuszem Diecezji Kieleckiej. Sakrę biskupią otrzymał z rąk kard. Franciszka Macharskiego oraz abp. Edwarda Nowaka i bp. Mieczysława Jaworskiego. Ingres do Bazyliki Katedralnej w Kielcach miał miejsce 11 września 1993 r.

Od 11 października do 28 listopada 2014 r. był Administratorem Apostolskim Diecezji Kieleckiej. Zmarł w nocy 13 września 2017 r.

W duchu chrześcijańskiej nadziei zawiadamiam, że dnia 13 września 2017 r.

w 79 roku życia, w 55 roku kapłaństwa i w 25 roku biskupstwa

odszedł do Pana

Śp. Ksiądz Biskup Senior Kazimierz RYCZAN.

Msza Święta żałobna pod przewodnictwem Ks. Kard. Stanisława Dziwisza

zostanie odprawiona w poniedziałek 18 września 2017 r. o godz. 17.00

w bazylice katedralnej w Kielcach.

Msza Święta pogrzebowa pod przewodnictwem Ks. Abpa Marka Jędraszewskiego

Metropolity Krakowskiego

zostanie odprawiona we wtorek 19 września 2017 r. o godz. 15.00

w bazylice katedralnej w Kielcach.

Ciało Zmarłego zostanie złożone w krypcie bazyliki katedralnej w Kielcach.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…

Biskup Kielecki Jan Piotrowski

źródło: www.diecezja.kielce.pl